Turecki Van, czyli pływający gaduła

Koty rasy Turecki Van wyróżniają się tym, że nie tylko dobrze pływają, ale też bardzo dobrze czują się w wodzie, gdzie lubią się bawić. Często też są określane mianem „gadających” ze względu na swój specyficzny i bogaty język.


Skąd pochodzi?

Koty tej rasy zamieszkiwały w stadach Wschodnią Turcję, szczególnie w pobliżu jeziora Van. To właśnie obecność jeziora w ich naturalnym środowisku zmusiła je do wykształcenia zdolności mogących zdobyć pożywienie, a więc, pływanie, nurkowanie oraz łowienie.

Jak wygląda?

Kot tej rasy ma średnią wielkość, a jego waga powinna mieścić się w 8 kilogramach. Jest to kot dobrze zbudowany i silny, o długim tułowiu i średniej długości ogonie. Tureckie Vany mają długą półdługą sierść, która bardzo szybko schnie. Cechą charakterystyczną jest pogrubiony fałd skóry między palcami. Ma on taką samą właściwość, jak płetwa.

Jednak to, co najbardziej je wyróżnia, to śnieżnobiały kolor futra i dwie wyróżniające się plamki na głowie oraz ogon o tej samej barwie, co kropki. Plamki mogą mieć różne odcienie, najczęściej spotyka się koty z rudymi plamkami, ale równie dobrze mogą być szylkretowe, kremowe, niebieskie, a nawet czarne. Oczy również są ciekawe u tej rasy, ponieważ mogą być dwubarwne, czyli jedno oko mogą mieć na przykład niebieskie, a drugie w kolorze bursztynu.

Jaki jest?

Te koty są wyjątkowo towarzyskie, lubiące się bawić. Ich cechą jest też inteligencja i zrównoważenie, a także bogaty język.

Jest wielce prawdopodobne, że koty te od stuleci żyły blisko ludzi i z tej przyczyny są takie wylewne. Może się też zdarzyć, że tak bardzo zżyje się z jednym z domowników, że będzie wszędzie za nim chodzić.

Koty te są również ciekawskie i żywe. Często można więc zobaczyć, jak biegają, wspinają się, bądź obserwują. Można także samemu nauczyć je różnych sztuczek. Jest to kot idealny dla rodziny, ponieważ bardzo dobrze czuje się w towarzystwie dzieci.

Jak się komunikuje?

Język Tureckiego Vana jest zupełnie inny, niż u pozostałych ras. Można odnieść wrażenie, że naprawdę usiłuje coś nam powiedzieć, zamiast tylko mruczeć, czy miauczeć. W dodatku umie też modulować swoją mowę w podobny sposób, jak to czyni człowiek.


Czy jest wymagający?

Koty te lubią się bawić każdego dnia. Nie można ich natomiast pozostawiać samych na kilkanaście godzin dzień w dzień. Bardzo dobrze czują się w domu z ogrodem, ale wystarczy mu dobra atmosfera i gdy właściciel o nim nie zapomina.

Jeśli chodzi o pielęgnację, wystarczy tylko wyczesać sierść raz lub dwa razy w tygodniu. Można też od czasu do czasu wykąpać kota, z czym nie będzie problemu.

Co je?

Ogólnie koty te nie są specjalnie wymagające, także pod względem żywienia. Jeśli je wysterylizujemy, wówczas by chronić je przed nadwagą, możemy wybrać pokarm Royal Canin Sterilised 37 lub Sterilised Appetite Control jeśli ma szczególnie dobry apetyt. Gdy kot nie jest wysterylizowany, wtedy możemy wybrać albo karmę dla kotów, które wychodzą na zewnątrz - Royal Canin Outdoor, albo pokarm dla typowych domatorów, czyli np. Royal Canin Indoor. Koty te są raczej łasuchami, więc trzeba pilnować ich wagi.

Powiązane artykuły