Chausie, czyli koty poruszające się z gracją

Chausie nie należy do najbardziej popularnych kocich ras w Polsce, ale można zauważyć duże zainteresowanie. Jest to hybryda kota domowego z dzikim. Wyróżnia go żywiołowość i niezwykła gracja i są niewątpliwie cechy, jakie odziedziczył po swoich dzikich przodkach.

Puma?

Chausie przypomina nieco pumę, bo koty tej rasy są smukłe, silne i zwinne, a także eleganckie w obejściu. Jest to jedna z większych domowych ras, a waga mieści się w przedziale 7-11 kg. Samica jest mniejsza, niż samiec. Sierść, która jest zwarta i krótka, może być albo brązowa, albo czarna, albo srebrna. Uszy są duże i zakończone pędzelkami. Koty te mają wysoko umieszczone kości policzkowe, a także owalne oczy. Ogon mają dość krótki, a łapy długie i muskularne, przy czym tylne są dłuższe.

Jakie są na co dzień?

Są to aktywne koty, towarzyskie a zarazem odważne. Nie lubią się rozstawać ze swoimi właścicielami. Uwielbiają być w ruchu, więc często biegają, skaczą, czy bawią się w polowanie. Jednak warto ograniczyć ich teren zabaw i aktywności, gdyż potrafią się wybierać na dalekie wyprawy. Koty te wyróżniają się też inteligencją, toteż łatwo uczą się nowych rzeczy.
Dawniej i dziś

Koty te są skrzyżowaniem rasy domowej z Felis chaus, rasą dzikiego błotnego kota, zamieszkującego tereny Indii, Nepalu, Cejlonu, Turcji, a także dolnego Egiptu. Można nawet zauważyć tę rasę na egipskich malowidłach. Brał udział w polowaniach na ptaki.

Natomiast pierwsza hybryda, czyli rasa Chausie pojawia się w latach 60-tych XX wieku. W naszym kraju pierwszy Chausie pojawił się dopiero w roku 2008 i jak dotychczas jest tylko jedna hodowla tej rasy w Polsce.

Jak pielęgnować?

Koty te dobrze czują się na dużej przestrzeni, toteż idealne warunki dla niego zapewnia dom z ogrodem. W ogrodzie powinny znaleźć się ponadto półki do skakania. Koty te źle znoszą samotność, natomiast szybko zaprzyjaźniają się z innymi zwierzętami. Nie są zbyt wymagające, jeśli chodzi o pielęgnację, więc wystarczy je szczotkować raz w tygodniu.

Co jedzą?

Koty te są dość wymagające, dlatego najlepiej jeśli ich właścicielami są osoby, które mają doświadczenie w opiece nad zwierzętami. Najlepiej zapewnić im dietę bezglutenową, kupując karmę najwyższej jakości.

Powiązane artykuły