Koty norweskie leśne – dzikie piękno

Dlaczego tak bardzo podobają nam się koty norweskie leśne? Wydaje się, że urzekają nas właśnie swoim niesamowitym wyglądem. Kot ten to połączenie piękna z pierwotną dzikością i siłą charakteru. Trzeba przyznać, że pupil ten to nie byle kto. Sam król norweski Olaf, uhonorował to zwierzę tytułem kota narodowego Norwegii, uznając go ostatecznie za zwierzę o dużym znaczeniu dla tego kraju.

Kot norweski leśny, jako że jest urodzonym łowcom, posiada dość spore gabaryty. Dodatkowo pamiętać trzeba o tym, że jego wielkość powiększa jeszcze jego futro. Kot ten ubrany jest w długie i okazałe futro, które nadaje temu kotu wyraz dzikości. W połączeniu z oczami zgodnymi z kolorem futra, daje nam to efekt doprawdy piorunujący i szokujący. Dorosłe kocury osiągają masę w przedziale od sześciu do nawet dziewięciu kilogramów, kotki są nieco lżejsze jednak także mogą ważyć około sześciu kilogramów. Jest to waga ciężka wśród kociej społeczności.

Jeśli chodzi o kolorystykę tego zwierzęcia, to występuje on w prawie wszystkich możliwych odcieniach i maściach. Nie ma tutaj tak naprawdę żadnej reguły. Można spotkać naprawdę okazałe i wyjątkowe gatunki, dzięki czemu rasa ta jest jeszcze bardziej ciekawa. Koty te przeważnie mają kryzę wokół szyi i tak zwane „portki” na tylnych nogach. Dodatkowo ma charakterystyczne „tufki” które spotkać możemy nie u kogo innego jak u dzikiego rysia.

Kot norweski leśny jest zwierzęciem niezwykle inteligentny, co pozwala mu w polowaniu. Trzeba także przyznać temu zwierzęciu, że niesamowicie przywiązuje się do właściciela i jego domu. Powoduje to, że zarówno my zżywamy się z kotem jak i on z nami. Tworzy to bardzo ciekawą relację między zwierzęciem a nami. Kot te są bardzo aktywne, lubią różnego rodzaju zabawy, jednak przeważnie za młodu. Pamiętajmy o tym, że kota tego nie da się raczej do niczego zmusić. Długie lata spędzone w dzikim terenie nauczyły go nieufności wobec obcych, cecha ta miała mu pomóc przeżyć.

Powiązane artykuły