Jak dobrze wychować psa lub kota?

pies

Mówienie o dobrym wychowaniu w odniesieniu do zwierząt zwykle wydaje się bezcelowe. Owszem, można zdecydować się na ich wytresowanie, odpowiedzialność za ich zachowanie ponosi jednak opiekun i to on powinien być z tej odpowiedzialności rozliczany. Warto zatem poświęcić nieco uwagi zasadom, do jakich powinni stosować się opiekunowie zwierząt, jeśli zależy im na tym, aby ich pupile byli lubiani, a kontakt z nimi nie kojarzył się negatywnie.

Nietrudno się domyślić, że najwięcej sytuacji, które wprowadzają zamieszanie, ma miejsce wówczas, gdy odwiedzają nas goście. Już na wstępie musimy więc pogodzić się z tym, że nie przepadają za zwierzętami i nie muszą pokochać tych, które my uważamy za domowników. Podczas wizyty pies lub kot powinny więc przebywać w innym pomieszczeniu. Nic nie stoi na przeszkodzie temu, aby zwierzę pokazało się gościom, jeśli jednak prezentacja Azora lub Mruczka nie wywoła nadmiernego entuzjazmu, najlepiej zrezygnować z dalszych prób przełamywania lodów. Jeśli mamy kota, a osoba, którą chcemy zaprosić sygnalizuje, że ma problemy z uczuleniami, również powinniśmy zachować pewną ostrożność. Spotkania najlepiej organizować na neutralnym gruncie. Gdy wizyta w naszym domu jest nieunikniona, zamknijmy kota w innym pomieszczeniu, a gościowi przypomnijmy o tym, że nasze zwierzę może, mimo wszystko, wywołać reakcję alergiczną.

Goście, pies i kot

Pamiętajmy również o tym, że zaproszenie kogoś na noc nie oznacza, że osoba ta jest skazana na obcowanie z naszym psem. Jeśli obudzi się rano, a Azor będzie zajmował pół jej łóżka, z pewnością nie będzie zachwycona takim stanem rzeczy. O dobrym wychowaniu nie można też zapominać samemu udając się z wizytą. Jednym z najpoważniejszych błędów jest w tym kontekście dokarmianie cudzych zwierząt, jeśli więc mamy taką pokusę, postarajmy się zwalczyć ją możliwie jak najszybciej. Nie wiemy przecież, czy pies naszego gospodarza nie jest objęty specjalną dietą. Nawet, jeśli zwierzę jest okazem zdrowia, nie jest w dobrym tonie wyrzucać serwowane nam jedzenie. Nie warto też brać na ręce obcych zwierząt nawet, jeśli wydaje się nam, że będzie sprawiało im to przyjemność. W każdym domu panują nieco inne zasady, a zestresowany kot może nas ugryźć albo boleśnie podrapać, co w obu przypadkach nie jest przyjemnym doświadczeniem. Pamiętajmy też, że pies zawsze powinien być wyprowadzany na spacer w kagańcu i na smyczy. Nie powinniśmy też zapominać o tym, że sprzątanie po naszym psie to dziś już nie przejaw kultury, ale naturalne zachowanie, które powinno wydawać się nam oczywiste.

Powiązane artykuły