Co zrobić, by kot przestał znaczyć teren w mieszkaniu?

Koty znaczą teren i jest to ich naturalny odruch. Jeśli zaś czyni to zbyt często, taka czynność nie będzie wskazywać na przywiązanie do terenu, ale bardziej na zaburzenia fizyczne, bądź behawioralne. Jak temu zapobiec?

Koty przywiązują się do terenu, na jakim przebywają i z tego powodu chcą w tym miejscu pozostawić swój zapach lub podrapać przedmioty, które się na w nim znajdują.

Seksualne i terytorialne znaczenie oznaczania ternu moczem

Często koty określają swoje terytorium poprzez znakowanie go moczem, ocieranie się o meble i o ludzi, czy inne zwierzęta. Hormonalne wydzieliny pozostają w ten sposób na różnych powierzchniach. Zwierze w ten sposób zapewnia sobie ochronę i jednocześnie dzieli się swoją przestrzenią z innymi. W ten sposób komunikuje, że czuje się bezpiecznie w swoim środowisku.

Jeśli kot znaczy teren po wykastrowaniu

Koty niewysterylizowane obojga płci mają najczęściej zwyczaj znaczenia terenu moczem. Pryskanie można odróżnić od zwykłego sikania, ponieważ zwierze oznacza miejsce kierując strużkę pionowo do powierzchni. Aby przestały się zachowywać w ten sposób potrzebna jest sterylizacja, najlepiej jeszcze zanim osiągną wiek dojrzałości płciowej. Znakowanie terenu może jednak powrócić. Dzieje się tak zawsze wtedy, gdy kot jest zestresowany, zaniepokojony lub gdy rywalizuje z innym zwierzęciem znajdującym się w tym samym mieszkaniu.

Intensywne znaczenie wykastrowanego kota oznacza coś więcej, niż tylko nawyk, który jest uciążliwy dla właściciela. Kot w ten sposób komunikuje to, że czuje się zagrożony na danym terenie, bądź też że ma poważne problemy behawioralne lub że odczuwa jakieś fizyczne dolegliwości. W takiej sytuacji nie można jednak zgadywać. Zamiast tego należy jak najszybciej udać się do weterynarza i zapoznać się z diagnozą.

Drapanie mebli można przenieść na inne przedmioty

Koty mają w zwyczaju drapać różne przedmioty, czy nawet ściany. Nie ma w tym żadnych odchyleń od normy, po prostu taka już ich natura. Można jednak nauczyć koty, by drapały tylko te przedmioty, które mu pozwolimy drapać. Jeśli kot najwięcej czasu spędza w domu ważne jest to, by już od młodego wieku wiedział lub uczył się tego, że drapania mebli, czy innych przedmiotów nie pochwalamy. Wystarczy przeważnie powiedzieć w takiej sytuacji stanowczo „nie”, bądź wyraźnie pstryknąć palcami, klasnąć energicznie w dłonie, by kot zrozumiał i nie podejmował kolejnych prób.

Jednak kot musi coś drapać, dlatego warto mu zapewnić specjalny drapak, bądź domek dla kotów i znaleźć dla niego odpowiednie miejsce, tak by i ty i twój kot byli z niego zadowoleni.

Powiązane artykuły