Kupowanie zwierzaka dla dziecka

Jeśli rodzice myślą o tym, by kupić jakieś zwierzę dla swojego dziecka powinni brać pod uwagę pewne zróżnicowane kwestię. Między innymi istotne są warunki jakie mają w mieszkaniu. Trzeba także ustalić jaki będzie podział obowiązków przy opiece. Dziecko musi nauczyć się opieki nad danym zwierzakiem jakie będzie miało.

Jeśli podejmuje się decyzję o zakupie trzeba się także zastanowić jaki gatunek najlepiej wybrać. Rozważamy więc za i przeciw, wady i zalety konkretnych zwierzą. Musimy pamiętać, że ważne będzie to, jak nasze dziecko się rozwija, jakie ma umiejętności, zwierzę powinno bowiem uczyć dziecko odpowiedzialności i pewnej obowiązkowości. To również droga, która prowadzi do wrażliwości u dziecka.

Kot czy pies?

Tak naprawdę nie będzie to dobry wybór zwierzaka. Pamiętajmy, że nawet to, że jest bardzo popularnym wyborem nie znaczy, że dobrym. Jeśli mamy małe mieszkanie to niestety nie będzie dla nas dobra opcja. Pamiętajmy, że psa musimy wyprowadzać i po nim sprzątać. Dodatkowo może narobić szkód w mieszkaniu, niszczy meble czy obuwie. Koty są także kłopotliwe, mogą roznosić bakterie, zarazki. Oprócz tego również pojawia się problem, by kot nawiązały dobry kontakt z dzieckiem.

Rybki dla dziecka

Tutaj raczej nie będzie to dobra decyzja, ponieważ dziecko zazwyczaj chce ze zwierzakami kontaktu a tutaj nie będzie na to szans, by taki fizyczny kontakt był nawiązany. Dlatego zaczyna się zaniedbywanie akwarium, dziecko nie zajmuje się dobrze zwierzakiem.

Świnka morska

Jest to bardzo częsty wybór, który traktowany jest przez wiele osób za najlepszy dla małych dzieci. Szacuje się, że nawet dziecko, które ma 4 lata możliwe, że będzie w stanie się dobrze świnką morską zająć. Dziecku można dać takie zwierzę i powinno sobie poradzić. Świnka żyje nawet około 8 lat i będzie się dobrze adaptować, dobrze czuje się przy dzieciach.

Królik dla dziecka

Jego rozmiary teoretycznie niewielkie mogą się mocno zmienić z wiekiem, królik jest na pewno dzieciom przyjazny, ale niestety zostawia sporo odchodów i sprzątanie po nim może być kłopotliwe.

Szczury i myszy

To tanie, niewielkie gryzonie i to na pewno ich spora zaleta nawet dla osób, które mają małe mieszkanie. Opieka nie jest trudna i dziecko, które ma skończone 6 lat będzie mogło spokojnie samodzielnie zająć się hodowlą takich zwierzaków.

Chomik dla dziecka

Chomik to wybór powszechny w naszym kraju. Trzeba jednak wiedzieć, że chomiku dość długo się adaptują i niestety krótko będą żyć. Wystarczy, że dziecko ma około 6 lat i powinno już być w stanie takim zwierzakiem się zająć.

Powiązane artykuły