Czy kot potrzebuje dużo miejsca?

Koty lubią mieć swoją przestrzeń, która będzie przede wszystkim dobrze zorganizowana. Im więcej różnych półek, kryjówek, blatów, tym dla kota lepiej. Kot jest jednak jednym z tych zwierząt, które potrafią się urządzić w warunkach, w jakich przyjdzie im mieszkać.

Aranżacja kociej przestrzeni

Koty potrafią dokładnie zaprojektować swoją przestrzeń. Każda strefa służy czemuś innemu. Mają więc miejsce do odpoczywania i wylegiwania się, do zabawy, czy do korzystania z kuwety.

Koty potrzebują czuć się bezpiecznie, dlatego strefa odpoczynku ma dla nich ogromne znaczenie. Jest to też często strefa, gdzie lubią pobyć w swoim własnym towarzystwie. Nie przez przypadek nazywana jest więc strefą izolacji. Znajduje się ona najczęściej w takim miejscu, jakie dla większości jest nieosiągalne.

Aranżując więc przestrzeń idealną dla kota, warto wziąć pod uwagę jego upodobania. Sprawa się nieco komplikuje, gdy w mieszkaniu jest nie jeden, a na przykład dwa koty. Już jeden potrzebuje czuć się swobodnie i nie należy w związku z tym tak ustalać strefy spożywania jedzenia ze strefą sanitarną, by się ze sobą stykały. Mając zaś dwa koty, trzeba jeszcze bardziej rozmyślnie rozlokować poszczególne strefy, pamiętając o tym, że u kotów jest silnie rozwinięty terytorializm. Jeśli nie będzie się przestrzegać zasad związanych z odpowiednią odległością, może dochodzić do różnych spięć. W takiej sytuacji często można zaobserwować, jak koty wyrażają swój sprzeciw wobec tak dużej bliskości drugiego zwierzęcia. Może dochodzić do takich zdarzeń, że jeden z czworonogów nie będzie korzystać z kuwety, a swoje potrzeby będzie załatwiać obok niej. Teoretycznie tylko koty czują się ze sobą dobrze, ale w praktyce każdy z nich potrzebuje odrębnej przestrzeni, bo każdy jest inny. Nie zawsze też koty bawią się razem, bądź w tym samym czasie.

Najważniejsza jest dla kota strefa zabawy. Zajmuje najwięcej miejsca i powinna być komfortowa dla zwierzaka. Obowiązkowo powinny być tutaj zabawki, czy akcesoria typowe dla kota, a także półki, bo koty uwielbiają się wspinać, wskakiwać i zeskakiwać. Często też koty wolą spać wyżej lub przyglądać się z tej wysokości otoczeniu.

Nie może również zabraknąć drapaków, więc powinien się znaleźć chociaż jeden w tej strefie. Wybór drapaka nie powinien być trudny, ponieważ w codziennej obserwacji łatwo przyjdzie nam stwierdzić, co kot najbardziej lubi drapać.

Jeśli zaś chodzi o wybór zabawek, to koniecznie muszą to być piłki, a także przedmioty na sznurku, więc na przykład wędki. Ponadto koty lubią coś trącać łapą, a także wczołgiwać się do tunelu, czy innych kryjówek.

Wszystkie te strefy mają dla kota znaczenie, a przechadza się między nimi, tworząc swoiste korytarze. Są to miejsca wyłącznie dla kota, więc nie należy w nie ingerować, gdyż wtedy kot się zestresuje. Trzeba pamiętać zatem o tym, by nie dokonywać w tych miejscach drastycznych przemeblowań, a szczególnie nie blokować przejścia z jednej strefy do drugiej, chociażby przez zamontowanie dodatkowych drzwi. Kot powinien mieć taką możliwość, by swobodnie docierać od jednej strefy do drugiej. Koty czują się bezpiecznie, kiedy mogą krążyć od strefy zabawy, do miejsca, w którym odpoczywa, a następnie przejść do strefy sanitarnej, bądź do strefy karmienia. I to w dowolnej kolejności.

Jeśli uwzględnimy kocie potrzeby w aranżacji mieszkania, możemy mieć pewność, że kot będzie czuć się w takim wnętrzu bardzo komfortowo. W dodatku nawet niewielką dostępną przestrzeń można tak urządzić, by kot w każdej ze stref znalazł to, czego będzie potrzebować do pełni szczęścia.

Powiązane artykuły