Co zrobić, by kot zaakceptował kuwetę?

Jeśli stworzy się kotu odpowiednie warunki, bardzo szybko potrafi nauczyć się korzystać z kuwety. U kotów dbanie o higienę jest odruchem, którego uczy matka. Dlatego w 6 tygodniu życia kocięta potrafią samodzielnie zadbać o to, by legowisko było czyste, a także o to, by odchody były w kuwecie starannie zakopane. Gdy kot nie chce korzystać z kuwety, warto się zastanowić nad tym, dlaczego tak się dzieje, starając się znaleźć źródło tej przyczyny.

Dlaczego kot nie korzysta z kuwety?

Jesteśmy pewni, że kuweta znajduje się w odpowiednim miejscu i właściwie ją ustawiliśmy? W takim razie możemy wykluczyć jakoby te czynniki mogły wpływać na to, że kot nie chce korzystać z kuwety. W pierwszej więc kolejności warto zastanowić się nad tym, czy kotu coś nie dolega, zatem pierwszym krokiem może być wizyta u weterynarza. Jeśli kot załatwia swoje potrzeby poza kuwetą, może to oznaczać, że albo ma cukrzycę, albo jest to jakaś choroba urologiczna, albo choroba nerek, tarczycy, ewentualnie może to być wirus białaczki, FIP, FIV, zapalenie jelit, padaczka, może to świadczyć o zaparciach, o obecności robaków, o zwyrodnieniu kręgosłupa, stawów, bądź zmian hormonalnych w okresie dojrzewania, bądź rui.

Kiedy i te wszystkie przyczyny weterynarz stanowczo będzie mógł odrzucić, jako podstawową przyczynę, wtedy warto się zastanowić nad samym zachowaniem zwierzaka.

Niekiedy powodem niechęci kota do kuwety jest odczuwany stres. Taka sytuacja może mieć miejsce ze względu na zmiany, jakich kot doświadczył, na przykład związanych z czasem karmienia, który jest obecnie inny, niż wcześniej. Stres może być też spowodowany zmianą pokarmu, kuwety, remontem, zmianą aranżacji, jak również obecność nowego zwierzęcia, dziecka, czy innej osoby. Inną przyczyną mogą być jakieś złe skojarzenia, co może wiązać się z doświadczeniem agresji, kiedy inny kot zaatakował, bądź też kiedy człowiek źle się obchodził ze zwierzęciem. W pamięci pozostaje chociażby łapanie kota i przytrzymywanie, by podać lek albo pobrać mocz, a także różnego rodzaju kary, w tym takie, które kojarzą się bezpośrednio z kuwetą. W takiej sytuacji warto zarówno zadbać o nową kuwetę, jak też o nowe dla niej miejsce. Ponadto należy zrobić wszystko, by kot nie utrwalał w swojej pamięci żadnych negatywnych zdarzeń. Jest kilka takich metod.

Jak zmienić nastawienie kota do kuwety?

Aby ten stan zmienić, należy przede wszystkim zapewnić kotu poczucie bezpieczeństwa, czyli otoczyć go miłością i być cierpliwym. Warto pomyśleć też o tym, co zrobić, by już więcej kot tak nie postępował. W tym celu można spryskać miejsce preparatem, który zabija wszystkie zapachy. Innym sposobem jest wyłożenie tej przestrzeni folią plastikową lub aluminiową, postawić w tym miejscu mebel lub zagrodzić do niego dostęp.
 

Można też postawić nową kuwetę w miejscu, gdzie kot się załatwia i systematycznie, dzień po dniu, centymetr po centymetrze, przesuwać ją w stronę miejsca, gdzie chcielibyśmy by ostatecznie się znalazła. Kiedy wszystkie te próby spełzną na niczym, trzeba ograniczyć kotu terytorium do jednego pomieszczenia. Gdy zacznie się przyzwyczajać do kuwety, trzeba go nagradzać, a także stopniowo poszerzać przestrzeń.

Powiązane artykuły